Suteiktų paskolų suma

Suteiktų paskolų suma

47 000 000 €

Uniją vienija

Uniją vienija

6 500 narių

Kaip mums sekasi?

Finansinės ataskaitos
Kaip mums sekasi?
Susisiekite!

Šių metų ūkininkų pajamas lems gebėjimas greitai ir nebrangiai gauti lėšų


Šių metų ūkininkų pajamas lems gebėjimas greitai ir nebrangiai gauti lėšų

Naujasis sezonas, prasidedantis su šešis kartus išaugusiomis trąšų ir kone trigubai padidėjusiomis degalų kainomis, ūkininkus verčia ieškoti pigesnių finansavimo šaltinių nei tiekėjų finansavimas ar brangūs prekiniai kreditai.  Be to, dėl sparčiai besikeičiančių resursų kainų svarbu finansavimą gauti greitai, o bankuose procedūros užtrunka. Ūkininkai randa alternatyvų kredito unijose.    

Šio sezono iššūkis – finansavimas

Be įprastų rūpesčių ūkininkai šiemet susidūrė ir su netikėtais finansiniais iššūkiais – pinigų reikia daugiau nei įprastai ir jų reikia greitai.

Dėl karo Ukrainoje ir sankcijų Rusijai bei Baltarusijai nelikus dalies tiekėjų ir sutrikus logistikos grandinėms, taip pat dėl rudenį pabrangusių dujų sumažintos trąšų gamybos Lietuvoje, šiemet, pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Raimundo Juknevičiaus,  vidutiniškai šešis kartus brangiau nei pernai tenka pirkti azoto trąšas. Kai kurių pašarų kaina padidėjo 60 procentų, perskaičiuojamos ir sėklų kainos. Žemės ūkio ir kaimo verslo centro duomenimis, beveik patrigubėjusios ir vis dar kylančios kuro kainos taip pat didina pinigų poreikį.

Net ir tie ūkininkai, kurie turi atsidėję tam tikrą sumą nuo pernykščių pajamų, su nerimu skaičiuoja, ar brangstant žaliavoms jiems užteks resursų sezono pradžiai.

Prekinis kreditas iš tiekėjų nebeįperkamas

Ūkininkai, neturintys pinigų rezervo, naudodavosi tiekėjų prekiniu kreditu dėl suteikiamos galimybės susimokėti už trąšas, kurą ir kt. ne iš karto, o už sutartą kainą iš būsimos produkcijos. Dabar pastebima, kad ūkininkams tiekėjų prekinis kreditas jau tampa nebeprieinamas dėl smarkiai išaugusios kainos – dažnu atveju taikomos dviženklės palūkanos.

Specialistai prognozuoja, kad šiemet produkcijos supirkimo kainos rinkoje augs, todėl ūkininkams sudaryti išankstines produkcijos pardavimo (prekinių kreditų) sutartis   nenaudinga, nes ūkininkas tiekėjui privalėtų sumokėti fiksuotą sutartinę kainą su ženkliomis palūkanomis, ir netektų galimybės laisvai (rinkos sąlygomis) parduoti užaugintos produkcijos, taip prarastų dalį pelno. Be to, trūkinėjant trąšų ir kitų žemės ūkio gamybai reikalingų produktų tiekimo grandinėms, įmonės, prekiaujančios šia produkcija, siekia optimaliai naudoti savo turimas lėšas ir šiuo metu prekinius kreditus siūlo tik išskirtiniais atvejais.

Tad šiandien tikrai greičiau, pigiau ir nepalyginamai efektyviau yra pasiskolinti lėšų iš finansų įstaigų. Puikias kreditavimo sąlygas ūkininkams ir individualius finansavimo sprendimus gali pasiūlyti Raseinių kredito unija.

Laikas – pinigai

Posakis laikas – pinigai ūkininkams tapo svarbus kaip niekada: sėja ir pirkimai nelaukia, o kainos kinta labai greitai. Kas pirmesnis – tas spės įsigyti žaliavų pigiau ir galės savo produkciją realizuoti už konkurencingesnę kainą. Tad finansavimą gauti laiku ūkininkams dabar ypač svarbu.

Procedūros nuo paskolos paraiškos pateikimo iki pinigų gavimo didžiuosiuose šalies bankuose gerokai užtrunka, o ir stambių finansinių institucijų požiūris į ūkininkus verčia juos ieškoti finansavimo alternatyvų kredito unijose.

„Buvau pramynęs ne vienos finansinės institucijos slenkstį ir susidūręs su neigiamu nusistatymu prieš ūkininkus. Vienoje iš jų per didžiausius vargus man buvo pavykę gauti „jaunojo ūkininko“ paskolą, bet procesas buvo ilgas ir sudėtingas. Todėl, kai apsilankiau kredito unijoje, mane nustebimo žmogiškasis faktorius – tai buvo vieta, kurioje su klientu šneka kaip su lygiu, domisi jo finansinėmis galimybėmis, poreikiais ir nuoširdžiai nori, kad jo verslui pasisektų. Tokio supratingumo ir pasiryžimo padėti neteko jausti jokioje finansinėje institucijoje iki tol“, – apie savo patirtį bankuose ir Raseinių kredito unijoje pasakoja Raseinių rajono ūkininkas Vaidas Rutkauskas. Kredito unijų ilgametė patirtis ir nuolatinis dėmesingas bendravimas su klientu suformavo požiūrį ir įgūdžius greitai bei racionaliai ieškoti sprendimų.   

2021-08-19-birute

Birutė Žiūraitienė, Raseinių kredito unijos Administracijos vadovė

„Mes jau daug metų kredituojame ne tik smulkius, bet ir stambiuosius ūkininkus, žemės ūkio kooperatyvus, todėl puikiai suprantame, kad ūkininko problemoms spręsti reikia greitų finansavimo sprendimų. Jei delsi pateikti sprendimą, tai vėliau ūkininkui tokia pagalba taps nebereikalinga“, – sako ilgametę patirtį turinčios Raseinių kredito unijos administracijos vadovė Birutė Žiūraitienė.

Ūkininkams trūkstant lėšų ūkio palaikymui, tai yra kurui, trąšoms, pašarams, gamybos priemonėms ir kitoms reikmėms, patogi ir ūkininkų mėgstama dėl greito ir sklandaus finansavimo suteikimo proceso – tiesioginių NMA išmokų paskola, kuri pagal susitarimą grąžinama tik gavus tiesiogines NMA išmokas. Nemaža dalis ūkininkų kiekvienais metais sėkmingai savo apyvartinių lėšų trūkumą finansuoja minėta paskola.

Finansavimo lankstumas

Nors svarbiausia šių metų ūkininkų užduotis taps išlaikyti turimą ūkį, veiklos apimtį ir efektyvumą, plėtros planai ir įsipareigojimai pabaigti jau pradėtus įgyvendinti investicinius planus niekur nedingsta.

Unija, bendraudama su patikimu partneriu – UAB „Žemės ūkio paskolų garantijų fondu“ (ŽŪPGF), savo klientams pateikia palankių kreditavimo pasiūlymų. Tai įvairios paskolos  su ŽŪPGF garantija. Ūkininkams ypač naudinga pasinaudoti sumokėtų palūkanų kompensavimu, šitaip gali būti sprendžiama ir trūkstamo užstato problema. Be to, Raseinių kredito unijoje sutvarkomi visi dokumentai, reikalingi ŽŪPGF.

„Greitai pastebėjau kredito unijos pranašumus, kuriais galiu džiaugtis iki šių dienų – ji teikia konsultacijas dėl verslo plėtros galimybių, prisiima visą biurokratinę naštą ir tarpininkauja su Žemės ūkio paskolų garantijų fondu dėl lengvatų ir garantijų suteikimo. Dar daugiau, kredito unijoje paslaugos yra kuriamos kartu su ūkininkais, taip atsirado itin populiari apyvartinė paskola ūkiui be hipotekos, o sprendimų operatyvumas – garantuojamas. Tai itin svarbu žmogui, kuris negali delsti ir turi veikti greitai, kad nepatirtų nuostolių“, – sako ūkininkas V. Rutkauskas.

Ilgalaikius investicinius kreditus ūkio verslo plėtrai kredito unija teikia tiek su ŽŪPGF garantija, tiek įkeičiant įsigyjamą ar turimą žemės sklypą bei kitą turtą.

Raseinių kredito unijos kreditavimo specialistai turi patirties tinkamai parinkti ūkininkui ne vieną paslaugą, bet pasiūlyti efektyviausią ir naudingiausią paskolų derinį, pvz., kartais, kai reikia greitai įsigyti gamybos priemonių, ūkininkui naudingiau imti vieną trumpalaikę paskolą,o ilgalaikėms investicijoms (žemei, statybai, technikai) – kitą paskolą. 

Tikėtina, kad šiemet daugelis ūkių spręs finansines problemas, naudodamiesi kredito unijos kreditavimo paslaugų lankstumu.

Tinkamas finansinio partnerio pasirinkimas – vienas iš pagrindinių ir labai svarbių sėkmingos ir pelningos ūkio veiklos garantų.